SECSTACK
SECSTACK

GNU/Linux ve Siber Güvenlik üzerine dökümanlar.

SECSTACK
Author

Share


Tags


.gz text aramak arkime arkime kurulumu bitwarden bitwarden kurulum bitwarden ubuntu canonical livepatch canonical livepatch yapılandırma centos grub rescue centos nfs yapılandırma centos samba yapılandırma chronograf chrony chrony ntp chrony ntp server chrony ntp server kurulumu chrony nts chrony nts yapılandırma dns over tls dns server kurulumu dnssec ed25519 ed25519 openssh ed25519 ssh full packet capture grafana grafana ile prometheus izleme grub rescue grub troubleshooting grub yeniden kurulumu influxdb iptables nftables geçişi iptables nftables kural geçişi irc server kapacitor kernelcare uchecker knot resolver knot resolver dns kurulumu knot resolver kurulumu linux nts server kurulum lvm lvm disk genişletme lvm genişletme lvm ikincil disk genişletme lvm ikincil genişletme lvm var olan disk genişletme lvm var olan genişletme moloch moloch kurulumu network time security nfs nfs yapılandırma nftables ngircd ngircd server ngircd ubuntu ntp server kurulumu nts nts server kurulum openvpn openvpn hardening ossec ossec hids ossec kurulumu outdated shared libraries prometheus restic restic kullanımı rsync rsync dosya transfer rsync kullanımı rsyslog rsyslog log yönlendirme rsyslog uygulama log yönlendirme samba samba yapılandırma scp scp dosya transfer scp kullanımı selks selks kurulumu setperms setugids sftp sftp kullanımı smbclient smbclient kullanımı ssh anahtar oluşturma ssh key oluşturma sshfs sshfs kullanımı sshfs nasıl kullanılır sshuttle stubby stubby kurulumu stubby yapılandırması suricata suricata kurulumu systemd systemd service hardening systemd-resolved systemd-resolved dns over tls systemd-resolved dnssec telegraf tick stack tick stack kurulumu ubuntu nfs yapılandırma ubuntu samba yapılandırma uchecker unbound unbound dns unbound dns kurulumu unbound forwarding dns vpn over ssh vuls vuls vulnerability scanner vuls vulnerability scanner kurulumu zcat zgrep zmore

Canonical Livepatch Service Yapılandırması

Canonical Livepatch Service, canlı ve dinamik olarak çekirdek tarafında sunucuyu yeniden başlatmanıza gerek kalmadan, kritik güvenlik yamalarının uygulanmasını sağlar. Bu beraberinde minimuma yakın uptime süresinin etkilenmesine neden olur. Yapılandırması çok kolay olmakla birlikte üç makinaya kadar üretilen anahtarı ücretsiz kullanabilirsiniz. Şu anda 14.04 LTS ve 16.04 LTS tarafında kullanılabilmektedir. Özellikle güvenlik açısından, yoğun olarak kullanılan canlı sistemler üzerinde uptime devamlılığının sağlanması için tercih edilmesi gerekmektedir.

Öncelikle https://auth.livepatch.canonical.com/ buradan Ubuntu One tarafında kayıt olmanız gerekmektedir.

Daha sonra size ufak bir yönerge sunacaktır. Snap paketi olarak canonical-livepatch paketini kurmak ve üretilen anahtarla snap paketini enable etmek kalacaktır. Yönerge üstünde ise oluşturulan anahtarı görebilirsiniz.

# sudo snap install canonical-livepatch
# sudo canonical-livepatch enable b8b9n3k45.......

Snap tarafında canonical-livepatchd servisini kontrol ediyoruz.

# snap services
Snap         Service        Startup Current
canonical-livepatch canonical-livepatchd enabled active

canonical-livepatch servisinin başlangıçta çalışacağını ve şu anda aktif olduğunu görmekteyiz.

Author

SECSTACK

View Comments